عذرخواهی
در 22 فوریه 2017 | 0 دیدگاه

اشتباه کردن سبب شرمساری نمی‌شود؛یک عذرخواهی خالصانه، روش بزرگ‌منشانه‌ای برای جبران کار نادرست است.
«پرمودا باترا»

«رابرت کونکلین»، نویسنده‌ی کتاب «چگونه مردم را وادار به انجام وظایف کاری‌شان کنیم»، در حال مسافرت با هواپیما بود که خلبان از بلندگو اعلام کرد: «از تکان‌های شدیدی که صبح امروز به هنگام پرواز به‌وجود آمد، پوزش می‌طلبم. علت آن بود که ما در ارتفاعات بالا درصدد یافتن مسیری آرام و بی‌موج بودیم، اما موفق به این کار نمی‌شدیم. ضمن پوزش مجدد، امیدوارم از خوردن صبحانه لذت برده باشید. از این‌که با ما همسفر هستید، خوشحالیم.»
پس از فرود هواپیما، هنگامی که کونکلین داشت از هواپیما پیاده می‌شد، یکی از مهمانداران بار دیگر عذرخواهی کرد که این کار باعث خشنودی بیش از پیش کونکلین می‌شد.
کونکلین در کتاب خود می‌نویسد: «پوزش و عذرخواهی از چند کلمه تشکیل شده است، همین چند کلمه نشان می‌دهد که شما هوای طرف مقابل را دارید و نسبت به احساسات جریحه‌دارشده‌ی او حساس هستید.»
در جای دیگری از این کتاب می‌نویسد: «چه فرقی می‌کند که اشتباه از طرف چه کسی باشد؟ با ادای مطلبی محبت‌آمیز اشتباه را به فراموشی بسپارید. اطمینان داشته باشید که با انجام این کار، دل رنجیده‌ی طرفِ مقابل را به‌دست خواهید آورد.»
(ورق پاره‌های زندگی)
نکته: پذیرش اشتباه یا شهامت اخلاقی «معذرت‌خواهی» یکی از معیار‌هایی است که افراد موفق را می‌توان از افراد ناموفق تمییز داد.
پذیرش تقصیرات و اشتباهات و اعلام صریح معذرت‌خواهی اتفاقی است که ما در مناسبات خانوادگی، شغلی و در سطح‌های دیگر زندگی‌مان بسیار کم شاهد وقوع آن هستیم. افراد حقیر فکر می‌کنند با پذیرش مسؤولیت نقص‌ها و بدتر از آن، با پوزش طلبیدن، غرور خود را از دست می‌دهند. اما افراد موفق با حقایق سروکار دارند و شجاعانه جام شوکرانِ حقیقت (پذیرش مسؤولیت اشتباهات) را سر می‌کشند و با این کار عظمت خود را – بی‌آن‌که چنین هدفی داشته باشند- به نمایش می‌گذارند.
به یاد بسپارید:
تنها یک همسر و والد توانمند است که می‌تواند معذرت‌خواهی کند.
تنها یک انسان با اعتماد به نفس است که می‌تواند معترف به اشتباهاتش باشد.
و تنها از زبان یک مدیر مقتدر است که جمله‌ی «ببخشید، من اشتباه کردم» را به کارکنانش می‌شنوید.
ترسوها هرگز توانایی معذرت‌خواهی ندارند.
از امروز تصمیم بگیریم این قدرت را در خود پرورش دهیم.

.

.

از “کتاب به دنیا آمده ایم که خوشبخت شویم”

ارسال دیدگاه