چگونه می‌توان مهارت گوش دادن را پرورش داد؟(بخش دوم)
در 22 فوریه 2017 | 0 دیدگاه

۶٫ زود قضاوت نکنید
برایتان پیش آمده که در حال شنیدن داستان شخصی باشید و پیش از پایان داستانش به آن واکنش نشان بدهید؟ همه تقریباً این تجربه را دارند؛ اما واقعیت آن است که شما نمی‌توانید همزمان هم شنونده‌ای خوب و هم یک قاضی خوب باشید. همیشه پیش از پاسخ دادن بکوشید به تمام صحبت‌های طرف مقابل گوش فرا دهید. در غیر این‌صورت شاید مهم‌ترین مطالب را از دست بدهید.
۷٫ صحبت‌های طرف مقابل را در فواصل طولانی جمع‌بندی کنید
صاحب‌نظران بر سر این موضوع توافق دارند که گوش دادن، زمانی بیشترین اثربخشی را دارد که فعالانه باشد. به‌نظر جان اچ. ملچینگر : «درباره‌ی آنچه می‌شنوید نظر دهید و نظر خود را بیان کنید.» برای مثال می‌توانید بگویید: «شریل معلومه که این موضوع پراهمیته.» این کار شما را در حد یک شنونده‌ی خوب نگه می‌دارد.
از این هم فراتر رفته و بگویید: «خیلی جالبه». اگر بیاموزید نظرات خود را به شکلی معنی‌دار بیان کنید، طرف مقابل متوجه می‌شود که شما به او گوش داده و توجه دارید و اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهد.» یکی از راهکارهای گوش دادن فعال آن است که آنچه را طرف مقابل می‌گوید به فواصل طولانی جمع‌بندی کنید. زمانی‌که صحبت‌های طرف مقابل راجع‌به یک موضوع تمام شد نکات اصلی صحبت‌هایش را پیش از آغاز بحث بعدی جمع‌بندی کنید و مطمئن شوید پیامش را به‌درستی دریافت کرده‌اید. این کار موجب اطمینان بیشتر او به شما می‌شود و به شما در برقراری ارتباط بهتر کمک می‌کند.
۸٫ برای فهم بهتر صحبت‌های طرف مقابل سؤال کنید
آیا هرگز توجه کرده‌اید که خبرنگاران حرفه‌ای شنوندگان خوبی هستند؟ برای مثال باربارا والترز را درنظر بگیرید.
او به طرف مقابل نگاه می‌کند و بر سخنانش و در‌ک آن‌ها تمرکز کرده و هیچ‌گاه شتابزده قضاوت نمی‌کند؛ سپس شنیده‌هایش را جمع‌بندی می‌کند. مردم به او اعتماد دارند و حرف‌هایشان را با او در میان می‌گذارند؛ اما او مهارت دیگری نیز دارد که به جمع‌آوری اطلاعات و درک طرف مقابلش کمک می‌کند. او نکات خوبی می‌پرسد. اگر می‌خواهید شنونده‌ی خوبی باشید یا حتی خبرنگاری خوب، نه از آن خبرنگارهایی که بلندگوی خود را در صورت طرف مقابل فرو کرده و پشت سر هم سؤال می‌کنند، بلکه از آن دست افرادی که پرسش خود را پس از دریافت پاسخ به‌آرامی مطرح می‌کنند، باید به مردم نشان دهید که چقدر برایشان ارزش قایلید و سؤالات خود را با آرامش مطرح کنید. آن‌گاه متعجب می‌شوید که چقدر به شما اطلاعاتی ارزنده می‌دهند.
۹٫ همیشه گوش دادن به صحبت‌های طرف مقابل را در اولویت قرار دهید
در بهبود مهارت شنیداری، مهم این است که بدون توجه به سطح اجتماعی‌تان، همیشه گوش دادن را در اولویت قرار دهید. یک نمونه از مدیرانی که به‌رغم مشغله‌ی زیاد، زمانی را صرف گوش دادن می‌کردند عبارت‌اند از: سام والتون بنیانگذار وال مارت و از ثروتمندترین مردان آمریکا.
او به شنیدن صحبت‌های دیگران به‌خصوص کارمندانش اعتقادی عمیق داشت. یک‌بار که با هواپیمای اختصاصی خود به مونت پلزنت در تگزاس پرواز کرده بود، هنگام فرود آمدن دستورات لازم را به خلبان خود داد تا او را در یکصد مایلی ملاقات کند، سپس بقیه‌ی مسیر را تا محل مورد نظر با کامیون وال مارت طی کرد تا حرف‌های راننده‌ی کامیون را بشنود. این درسی برای همه‌ی ماست. بیشتر مردم این توانایی را بی‌اهمیت می‌دانند و اغلب فکر می‌کنند هنر گوش دادن آسان است و خود را شنونده‌ای خوب می‌دانند؛ اما درواقع بیشتر مردم فقط می‌شنوند و عده‌ی کمی گوش فرا می‌دهند. به‌هر حال هیچ‌گاه برای تبدیل شدن به یک شنونده‌ی خوب دیر نیست و این کار می‌تواند در زندگی شما و دیگران تغییراتی قابل ملاحظه‌ ایجاد کند.
.
.
از کتاب “مدیریت ارتباطات”

ارسال دیدگاه