مدیریت ارتباطات - تصویر جلد
چیزهایی که هرکس باید در مورد دیگران بداند (بخش دوم)
در 22 فوریه 2017 | 0 دیدگاه

۳٫ همگان به کسی نیازمندند
برخلاف باور عموم، واژه‌ای به‌نام مرد یا زن خود‌ساخته وجود ندارد. همه‌ی افراد نیازمند دوستی، تشویق و کمک به یکدیگر هستند. آنچه انسان‌ها به‌تنهایی به‌دست می‌آورند، در مقابل آنچه با همراهی و همدلی یکدیگر کسب می‌کنند بسیار کم و ناچیز است. در‌ضمن کارهایی که با همراهی دیگران انجام می‌شود، احساس رضایت خاصی نیز به‌دنبال دارد، چرا‌که تک رو‌ها بیشتر مواقع افرادی شادمان نیستند.
حضرت سلیمان برای قوم بنی اسرائیل ارزش کار گروهی را این‌گونه بیان می‌کند:
دو نفر بهتر از یکی است
چرا‌که دو نفر نتیجه‌ی بهتری از کارشان می‌گیرند
اگر یکی از آن‌ها بر زمین بیفتد،
دوستش می‌تواند او را در برخاستن کمک کند.
اما به حال کسی افسوس بخورید که بر زمین می‌افتد
و هیچ‌کس نیز نباشد تا او را یاری کند
همچنین اگر دو نفر در کنار هم بخوابند گرم می‌مانند؛
اما یک‌ نفر چگونه به‌تنهایی خود را گرم نگه‌ می‌دارد؟
اگرچه ممکن است یک نفر بسیار نیرومند باشد
دو نفر می‌توانند در مقابل او مقاومت کنند
سه شاخه در کنار هم به‌راحتی شکسته نخواهند شد
همگان به کسی نیاز دارند که کنارشان باشد و یاری‌شان دهد و چنانچه با درک این موضوع به کسی قصد کمک داشته باشید و نیت شما همدلی باشد، زندگی خود و نیز آنان را تغییر خواهید داد.
۴٫ همه می‌توانند کسی باشند، به‌شرط آن‌که کسی آن‌ها را درک و باور کند
اگر به کسی باور داشته و درکش کنید، او به جایی می‌رسد و کسی می‌شود و برای این کار به زحمت زیادی نیاز نیست. کارهای کوچکی که در زمان مناسب و با قصد و نیت مثبت انجام می‌شود موجب تغییراتی بزرگ در زندگی خود و دیگران می‌شود. آخرین بار که کاری خاص انجام دادید تا طرف مقابلتان احساسی زیبا را تجربه کند چه زمانی بوده است؟ هزینه‌ی مورد نیاز برای این کار نسبت به نتیجه‌اش بسیار ناچیز است. همه‌ی کسانی که می‌شناسید و همه‌ی کسانی که ملاقات می‌کنید و با آن‌ها در ارتباط هستید برای تبدیل شدن به شخصی مهم در زندگی دیگران، توانایی‌ بالایی دارند. تمام چیزی که به آن نیاز دارند، تشویق شما و ایجاد انگیزه در جهت رسیدن به توان بالقوه‌شان است.
هیچ‌گاه احساس کسی را دست کم نگیرید، چون نمی‌دانید برای ابراز آن به شما چقدر شهامت به خرج داده است.
۵٫ کمک به یک نفر فقط او را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، بلکه اثری فراگیر دارد
نکته‌ی آخری که باید درباره‌ی درک طرف مقابل بدانید این‌ است که وقتی به کسی کمک می‌کنید درحقیقت روی افراد بسیاری اثرگذار بوده‌اید. موهبتی که به کسی ارزانی می‌دارید، درواقع در زندگی انسان‌های بسیاری جریان پیدا می‌کند. این‌گونه تأثیر و نفوذها، به‌طور طبیعی به‌صورت تصاعدی افزایش می‌یابد. حتی خود شما را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، چون وقتی به دیگران کمک می‌کنید و نیت‌تان خوب است، بیش از آنچه داده‌اید دریافت خواهید کرد. بیشتر مردم چنان خالصانه از افرادی که به آن‌ها حسی خوب بخشیده‌اند قدردانی می‌کنند که باورنکردنی است.
دیگران را درک کنید
درک دیگران، یک انتخاب است. درست است که بعضی افراد از توانایی درک احساس یا فکر دیگران برخوردارند، حتی اگر شما به‌طور غریزی این‌گونه نباشید می‌توانید قابلیت حس همکاری و همدلی با دیگران را در خود پرورش دهید.
همه‌ی افراد قادرند دیگران را درک کنند و در آن‌ها انگیزه ایجاد کنند و دست آخر آنان را تحت تأثیر قرار دهند.
.
.
از کتاب “مدیریت ارتباطات”

ارسال دیدگاه