سه تیپ شخصیتی در بازاریابی شبکه ای
در ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ | 0 دیدگاه

اگر قصد دارید وارد حرفه‌ی بازاریابی شبکه‌ای شوید؛ تصمیم بگیرید که حرفه‌ای باشید؛ با عز‌می‌ راسخ به پیش!
در بازاریابی شبکه‌ای با سه‌ تیپ شخصیتی روبه‌رو ‌می‌شویم که البته من با هر سه گروه برخورد داشته‌ام. ۱٫ خالی‌بندها؛ ۲٫ تازه‌کارها؛ ۳٫ افراد خبره.
افراد متظاهر (خالی‌بند)
این جماعت امیدوارند با اندک تلاش در این حرفه، بیشترین بهره را ببرند. من در ابتدای کار از این دسته افراد بودم و همه‌ی اتکای من به پدرومادرم بود. خوشبختانه به نتایج خوبی نیز رسیدم و توانستم در کوتاه‌مدت به کار ادامه دهم؛ اما بپذیرید که ماندن در این گروه، ایده‌ی بدی است. پس از سه ماه، به تازه‌کارها پیوستم.
تازه‌کارها
این افراد به مسائل گوناگونی توجه نشان می‌دهند که یکی از آن‌ها شانس است به‌عنوان فردی تازه‌کار این موضوع ذهن مرا نیز مدام مشغول می‌کرد. در آن زمان به‌راستی امیدوار بودم که شانس بیاورم و با یک عامل فروش کله‌گنده که قرار بود مرا پولدار کند، قرارداد امضا کنم. همه‌ی ما چنین داستان‌هایی را شنیده‌ایم که افرادی با امضای یک قرارداد، زندگی‌شان از این‌رو به آن‌رو شده است.
حتی اگر بعضی از این داستان‌ها واقعیت داشته باشد، چندان به درد این حرفه نمی‌خورد، زیرا باعث می‌شود آدم‌ها وقتشان را با چنین خواب و خیالاتی سپری کنند. موضوع دو‌می ‌که از موضع یک تازه‌کار به آن توجه ‌می‌کردم، زمان‌سنجی بود. همیشه نگران بودم که آیا به‌اندازه‌ی کافی به هدفم رسیده‌ام؟ آیا می‌توانستم جوان‌ترین عضو سطح بالای شرکت باشم؟ اکنون چند نفر از بازاریابان در محدوده‌ی بازار من حضور دارند؟ آیا باید با افراد خیلی زیادی رقابت کنم؟ آیا برای رسیدن به رونق واقعی توان کافی دارم؟ وضعیت شرکت چگونه است؟ آیا خیلی بزرگ است؟ آیا از منحنی رشد عقب هستم؟ آیا خیلی کوچک است؟ زمان‌سنجی به دغدغه‌ی ذهنی‌ام تبدیل شده بود.
سومین موضوعی که به‌عنوان یک تازه‌کار مرا درگیر کرده بود، موقعیت‌شناسی بود. آیا در سازمانی مناسب کار می‌کنم؟ آیا موقعیت دیگران بهتر از من است؟ شاید هدف درستی را در نظر نگرفته‌ام. آیا در موقعیتی دیگر بهتر از این عمل نمی‌کنم؟
چهارمین موضوعی که ذهنم را مشغول ‌می‌کرد، راه‌های میان‌بر بود. همواره چشم انتظار یک فرشته بودم. آماده بودم تا به هر ترفندی متوسل شوم. آگهی روزنامه؟ خوبه. آیا علایم کنار جاده‌ای کمک می‌کند؟ خب، امتحان ‌می‌کنیم. پخش آگهی‌های دستی در فروشگاه‌ها؟ آماده‌ام. تبلیغ خانه به خانه؟ بد نیست. آن زمان اینترنت وجود نداشت. تصورش را بکنید چقدر دیوانه بودم که از تمام روشهای اینترنتی که می‌توانست مرا گیج کند استفاده ‌می‌کردم.
یعنی هر بار که می‌شنیدم رویکردی جدید و چشمگیر به‌وسیله فلان شخص در دنیا آزموده شده، کندوکاو می‌کردم تا راه میانبر آن را بیابم.
آن‌گاه تصمیم می‌گرفتم آن شغل را برگزینم. تعریف ویکی‌پدیا از «متخصص» این است: «فردی که به‌خاطر انجام کارهای تخصصی و به سرانجام رساندن آن‌ها حقوق می‌گیرد. » به تعریف من متخصص بازاریابی شبکه‌ای کسی است که در زمینه‌ی مهارت‌های لازم برای ایجاد سازمان بازاریابی شبکه‌ای گسترده و موفق، تخصص دارد. در حرفه‌ی ما جمله‌ای طلایی وجود دارد که می‌گوید: «مهارت در صحنه‌ی عمل بهتر از دانش یخ‌زده است»، یعنی اگر نادانی پرشور و حال باشی بهتر از هوشمندی ناامید و بی‌تفاوت است. شاید این سخن درست باشد؛ اما چرا باید مجبور به انتخاب یکی از این دو باشیم؟
اینک مثالی می‌زنم. بر فرض شما نیاز به طراحی دارید. پزشکتان در بیمارستان نزد شما می‌آید و می‌گوید: «برای عمل شما چنان ذوق و شوق دارم که خواب از چشمم ربوده شده است. هیچ‌کس بیش از من خواهان بهبود شما نیست. شما پاسخ می‌دهید:
« وای! متشکرم دکتر. تاکنون چند بار این عمل جراحی را انجام داده‌اید؟» و او می‌گوید: «خوب، من هیچ آموزشی در این باره ندیده‌ام و هرگز چنین عملی انجام نداده‌ام؛ اما مهم نیست. درعوض شور و شوق فراوان دارم!» چه احساسی به شما دست ‌می‌دهد؟ شور و علاقه عالی است؛ اما درنهایت این اشتیاق باید با مهارت همراه شود.
ورزشکاران حرفه‌ای ساعت‌های متمادی خود را برای رقابت آماده می‌کنند، اما وقتی به بازاریابی شبکه‌ای پیوند می‌خورند یک روز هم برای یادگیری مهارت‌های ما وقت نمی‌گذارند. پزشکان یک دهه از زندگی‌شان را با صرف هزینه‌ی مالی گزاف به گرفتن تخصص می‌گذرانند؛ اما وقتی به عرصه‌ی بازاریابی شبکه‌ای وارد می‌شوند، برای حرفه‌ای‌شدن، حتی یک ماه مطالعه و تمرین نمی‌کنند. براساس پژوهش مالکوم گلادول، اهل فن شدن در هر زمینه‌ای، به حدود ۰۰۰/۱۰ ساعت تمرین نیاز دارد. با روزی چهار ساعت تمرین که حدود هفت سال طول ‌می‌کشد این فرمول درمورد بازاریابی شبکه‌ای هم صدق می‌کند. خبر خوب این است که این حرفه بسیار سخاوتمند است و با ماهر شدن در آن می‌توانید درآمدی چشمگیر کسب کنید. البته با کسب درآمد بالا در ابتدای کار نباید به خود مغرور شوید و یادگیری را متوقف کنید.
وقتی تصمیم گرفتم که این حرفه را ‌انتخاب کنم، همه‌چیز برایم تغییر کرد و از توجه به بخت و اقبال، زمان‌سنجی، موقعیت‌یابی و میانبر دست کشیدم و حتی به پول نیز بی‌توجه شدم. درعوض بر مهارت‌ها متمرکز شدم و خود را به تمرین هرچه‌ بیشتر متعهد کردم تا ماهر شدم و چنین بود که دنیایم دگرگون شد.
پس از این تصمیم‌گیری، واقعه‌ی دیگری نیز رخ داد. ناگهان گروه من گسترش یافت. گویی آن‌ها با آگاهی از تغییر نگرش و عزم جدی من برای پیشتاز بودن، می‌خواستند همراهم شوند.
فکرش را بکنید وقتی در زندگی، همنشین کسی هستید که عزمی راسخ ‌دارد، خواه معلم، مربی، رئیس یا دولت باشد، چه احساسی به شما می‌دهد؟ الهام‌بخش است؟ قبول دارید؟ وقتی این تغییر بزرگ را در خود به‌وجود می‌آورید، الهام‌بخش دیگران می‌شوید.
خلاصه‌ی کلام این‌که اگر می‌خواهید وارد این حرفه‌ی بزرگ شوید تصمیم بگیرید که آن را درست انجام دهید و مثل یک حرفه‌ای با آن رفتار کنید. اگر حرفه‌ای شوید این شغل عالی است. اگر در حد عنوان و القاب یا فردی تازه‌کار بمانید، بدبخت می‌شوید.
تا این‌جا دریافتید که واژه‌ای را مرتب به‌کار می‌برم که از گفتن آن هدفی دارم. بازاریابی شبکه‌ای چیزی فراتر از یک پروژه است. صنعت نیست، بلکه شغل است و اگر درست آن را انجام دهید، به‌راستی گزینه شغلی خوبی است و می‌توانید از آن لذت ببرید و به‌سوی آزادی کامل سوقتان می‌دهد
به همین دلیل هر روز به مردم می‌گویم: «خانم‌ها و آقایان، آرزو می‌کنم در بازاریابی شبکه‌ای حرفه‌ای شوید و در این شغل پیشرف کنید. به یقین این شغل راه بهتری پیش روی ما می‌گذارد. اکنون بگذارید آن را به همه‌ی دنیا بگوییم.»
وقتی پایگاه اطلاع رسانی بازاریابی شبکه‌ای در یازدهم مارس ۲۰۰۹ آغاز به‌کار کرد، تنها افراد اندکی خود را متخصص بازاریابی شبکه‌ای می‌خواندند، ولی طولی نکشید که نگاه میلیون‌ها نفر به حرفه‌ی ما تغییر کرد و من به این واقعیت مفتخرم و چشم به راه روزی هستم که همه‌ی مردم این جملات را بشنوند:
پزشکم؛ اما متخصص بازاریابی شبکه‌ای هم هستم.
کار من ساخت‌و‌ساز است؛ اما متخصص بازاریابی شبکه‌ای هم هستم.
ورزشکار و نیز متخصص بازاریابی شبکه‌ای هستم.
هر‌چه انسان‌های بیشتری چنین جملاتی را بشنوند، دنیا آمادگی بیشتری برای این شیوه‌ی بهتر پیدا خواهد کرد.
از کتاب “موفقیت در بازاریابی شبکه ای”

 

ارسال دیدگاه